Утеплення балкона своїми руками: етапи, поради та помилки

Ідей щодо використання балконного простору існує безліч. Хазяйки зберігають на балконах заготівлі, соління та врожай з городу, квіткарі облаштують оранжереї, з великої лоджії можна зробити ігрову кімнату для дітей, кабінет для людини, що працює, а при приєднанні лоджії до кімнати – збільшити приміщення і надати йому оригінального вигляду. Але для всіх цих варіантів практичного використання балкона його необхідно попередньо утеплити.

Схеми утеплення
Щоб вибрати схему утеплення, визначте, яке приміщення ви маєте. Існують 2 визначення: балкон та лоджія. Балкон – це зовнішня конструкція, що знаходиться за межами будівлі, що спирається на бетонну плиту. Парапет виконаний з металу, фанерною дошкою або пластиком. Лоджія – це внутрішнє приміщення будівлі, 3 стіни з якої межують із квартирою. Парапет металевий, бетонний чи цегляний. Схема утеплення залежить від того, чи балкон або лоджія у вашій квартирі, і від подальшого цільового призначення простору. Якщо лоджія використовується для зберігання заготовок та продуктів, достатньо утеплення парапету в один шар. Для приєднання лоджії до кімнати стіну, що виходить на вулицю, утепліть у два шари, решта стін, підлога та стеля – в один шар. Балкон ж у подібній ситуації доведеться утеплювати у два шари з усіх боків.

Поетапна інструкція утеплення балкона
Технологія утеплення балкона єдина, змінюються лише матеріали. Виділимо етапи утеплення балкона або лоджії:

Скління. Якісні пластикові вікна – половина успіху. Використовуйте двокамерний склопакет, у північних регіонах підійде трикамерний.
Усунення щілин. Використовуйте монтажну піну або інший зручний герметик. Широкі щілини попередньо прокладіть пінопластом. Надлишки герметика видаліть після висихання.
Гідроізоляція внутрішньої поверхні балкону. Якщо використовуєте руберойд, приклеюйте листи до основи внахлест, стики обробіть газовим пальником. Рідкі гідроізолюючі матеріали наносите валиком.
Прокладіть та закріпіть шар утеплювача.
Пароізоляція балкону. Використовуйте фольгований пінофол. Покладіть матеріал стик у стик, місця з’єднань проклейте алюмінієвим скотчем. Фольгований шар залиште зверху, він збереже тепло всередині кімнати, перешкоджаючи його догляду.
Завершальний етап: оздоблення стін та стелі, укладання підлоги. Для облицювання підійдуть будь-які матеріали, підлогу зробіть дерев’яну на лагах або бетонну наливну.

Чим утеплити балкон?
Поширених матеріалів для утеплення балкона не так вже й багато. Сучасний матеріал піноплекс відноситься до групи пінополістиролів. Випускається пластами різних розмірів та товщини, завдяки цьому варіюється ступінь утеплення. Для зручності монтажу купуйте пінолекс із системою укладання «шип і паз», пласти щільно прилягають один до одного, виключаючи втрату тепла. Менш міцний, але більш теплостійкий матеріал – пінопласт. Додатковий плюс пінопласту – гігроскопічність (не втрачає своїх властивостей при попаданні вологи). Лоджію з боку опалювальних приміщень утепліть вагонкою, дерева достатньо підтримки тепла. Але для робіт на балконі вагонка підійде лише як облицювальний матеріал, під неї є обов’язковим шар додаткового утеплювача. Ще один матеріал – мінеральна вата. Але утеплення з її допомогою не користується популярністю з двох причин: складність монтажу (потрібна первісна обрешітка поверхні) і негерметичність стиків (неможливо домогтися відсутності щілин).

Помилки під час утеплення балкона
Професіонали у питаннях ремонту виділяють кілька поширених помилок при утепленні балкону:

Не зробили скління. Заощадивши на склопакетах, ви ризикуєте даремно витратити гроші на утеплення всього балкона.
Чи не утеплили підлогу. Навіть за загальної комфортної температури повітря в приміщенні, холодні підлоги створюють дискомфорт.
Чи не утеплили стелю. Тепле повітря піднімається вгору, холодне опускається вниз. Без утеплення стелі тепло з приміщення йтиме через бетонну плиту.
Чи не обробили стики. Щілини у вікнах або утеплювачі створять протяг. В умовах вітряного мезсезоння тепло на балконі не збережеться.
Теплоізольований балкон схожий на термос за своєю суттю. Встановіть додаткове джерело тепла, щоб підтримувати комфортну температуру в холодну пору року.
Зробити утеплення балкона своїми руками – нескладно. Головне, вибрати якісний матеріал та не порушувати технології.